ALEXANDER STRAULINO (GEB. 1973). ninja.

3584867. ALEXANDER STRAULINO (GEB. 1973). ninja.

Alexander Straulino (f. 1973), Ninja, lambda-tryk, 2004, signeret, dateret, med titlen og påskrevet 'Hamburg' på passepartout, ca. 65 x 49 cm, indrammet bag passepartout og glas, med ramme ca. 92 x 72 cm

Straulino er en modefotograf med base i Berlin. Med karakteristiske kropsmalerier og intensiv makeup får han sine modeller til at fremstå næsten skulpturelle ved hjælp af sofistikerede detaljer. Han kan lide at bruge pulverformige, rige farvepigmenter til at modellere hudoverflader.

Ikke indrammet, undersøgt.

Få foretaget en gratis vurdering!

Ikke indrammet, undersøgt.

Antal besøg: 398