2 LOMMEURE, LOMMEURSTASKE og ARMBÅNDUR, etuier lavet af 14k og 18k guld. 1800-/1900-tallet.
356258. 2 LOMMEURE, LOMMEURSTASKE og ARMBÅNDUR, etuier lavet af 14k og 18k guld. 1800-/1900-tallet.
Etui til lommeur, 14 karat guld, vægt 7,8 gram.
Armbåndsur, urkasse af 14k guld, urværk vægtet Svalan, diameter ca 22 mm, vægt ca 9,6 gram.
2 lommeure, urkasse af 18k guld, diameter ca 42-45 mm, totalvægt ca 95 gram.
Indvendig kasse låg lavet af uædle metal. Slitage, skader, dele mangler.