3512635. ANTIKKE DAMER EMALJERET LOMMEUR.
Et lommeur i guld fra det tidlige 20. århundrede, en hvid emaljeret urskive med romertal. Kassens ansigt med en håndmalet emaljescene, der skildrer en ung dame i kjole fra det 18. århundrede.
Indvendigt på bagsiden er stemplet 'EHF&C' med det franske uglemærke. Kuvetten er også stemplet med det franske uglemærke. Kassen er indgraveret med blomster- og rulledetaljer. Diameter 24 mm. Vægt 12.9g.
Den hvide urskive har ingen tegn på skader eller hårlinjebrud. Den emaljerede scene på bagsiden har en beskadiget sektion til venstre og generelt let overfladeslid.
Lommeuret er ikke viklet, og funktionalitet er ikke garanteret.
Kuvetten har nogle buler, men er i funktionsdygtig stand.