NACH ANTHONIS VAN DYCK (1599-1641). Anna van Thielen med datteren Anna Maria Rombouts, omkring 1631/32.
3485326. NACH ANTHONIS VAN DYCK (1599-1641). Anna van Thielen med datteren Anna Maria Rombouts, omkring 1631/32.
Kopi efter Anthonis van Dyck (1599-1641), Anna van Thielen med datteren Anna Maria Rombouts (original omkring 1631/32), olie på lærred, 1887, signeret og dateret 'Ernst Weber. Fec. 87' samt betyder 'Copi. nr. Van Dyck. München. Gamle Pinacoteca, ca. 110 x 90 cm, med kraftig stukramme ca. 154 x 124 cm.
I den nederste del af billedet en lidt forkortet kopi baseret på det velkendte flamske maleri, som stadig findes i Bayerische Staatsgemäldesammlungen - Alte Pinakothek München (inventarnummer 599). Illustrationen blev skabt ved at placere et mørkt træpanel i bunden af billedet med ca. 12 cm visuelt 'udvidet', hvilket giver det indrammede maleri omtrent det originale format.