341839. VÄRJA, svensk, for en embedsmand.
Beslag af forgyldt messing, gennembrudt parerplade med dekoration af det lille rigsvåben. Med kar. Længde ekskl. balje 92 cm.
Slitage, befæstigelse muligvis den forkerte vej rundt, mindre skader, tapet rullestift, skrue/ende mangler.