Bordur, Frankrig, omkring 1890.

3397391. Bordur, Frankrig, omkring 1890.

Sort sten, indgraveret og hugget med guld bronze/messing, forgyldt. Rektangulær bundplade med rillet kant. Den meget rektangulære urkasse er flankeret af dekorative elementer med kammer og C-swing. Cirkulerende ægpind på rammen. På den elfenbensfarvede urskive med arabiske indekser, messingplade med åbne gennembrudsdekorationer. Pendul med nøgleløft og halv times klokke. HxBxD: ca. 38,5 x 45 x 14 cm.
Dedikationsmærke på bunden.

God stand med delvise tegn på slid. Der gives ikke en funktionel garanti.

Nøgler mangler.

Få foretaget en gratis vurdering!

Dedikationsmærke på bunden.

Nøgler mangler.

Antal besøg: 396