SARA WALLGREN (FÖDD 1981). „Transformationsprojektet #2“.
3386925. SARA WALLGREN (FÖDD 1981). „Transformationsprojektet #2“.
Blyant på papir, 98,5 x 69,5 cm. Signeret og dateret S. Wallgren 2015.
Sara Wallgren, født 1981 i Örebro, bor og arbejder i Berlin og Södra Karstorp. Hun har en Master of Fine Arts fra Malmø Kunstakademi. Wallgren har udstillet på blandt andre Höörs Konsthall, Galleri Thomas Wallner, Simris, Galleri Belenius, Stockholm og Galleri Arnstedt, Östra Karup. Wallgrens værker findes på en række offentlige steder, herunder Eskilstuna Rådhus og Östersund Hospital.