337359. DOSA, empire, sandsynligvis skildpadde med hår og pikéarbejde i forgyldt metal, tidligt 1800-tal.
Diameter ca 6 cm. Højde ca 2 cm.
UV synlig markering på undersiden af låg "er" og eventuelt "48".
Slid, dekorative dele mangler, Kantstødt. Formentlig renoveret. Rester efter limning.