ALBERT HENNIG (1907-1998). sammensætning.

3367065. ALBERT HENNIG (1907-1998). sammensætning.

Albert Hennig (1907-1998), komposition, akvarel, signeret, ca. 10,5 x 16 cm, indrammet bag passepartout og glas, med ramme ca. 28 x 35 cm

Hennig følger Bauhaus-traditionen og betragtes som en del af den 'tabte generation'. Hans lærere omfattede også Josef Albers, Wassily Kandinsky og Paul Klee. Efter 2. Under Anden Verdenskrig var Hennig aktiv i DDR.

Ikke indrammet, undersøgt.

Få foretaget en gratis vurdering!

Ikke indrammet, undersøgt.

Antal besøg: 477