3367044. ALBERT HENNIG (1907-1998). Abstrakt komposition.
Albert Hennig (1907-1998), abstrakt komposition, akvarel, signeret, bagudskitse med kuglepen, ca. 11 x 16 cm, indrammet bag passepartout og glas, med ramme ca. 28 x 35 cm
Hennig følger Bauhaus-traditionen og betragtes som en del af den 'tabte generation'. Hans lærere omfattede også Josef Albers, Wassily Kandinsky og Paul Klee. Efter 2. Under Anden Verdenskrig var Hennig aktiv i DDR.