JÓZSEF BATO (1888-1966). Portræt af en dame.

3352093. JÓZSEF BATO (1888-1966). Portræt af en dame.

József Bato (1888-1966), Portræt af en dame, 1917, signeret og dateret, signeret igen på bagsiden og nummereret '28', ca. 72,5 x 61,5 cm, med ramme ca. 88 x 76 cm

Den jødisk-ungarske maler József Bató tilhørte Nagybány-skolen. Fra 1907 til 1909 studerede han i Paris hos George Desvallières og Henri Matisse.

Nederst til venstre med let tab af farve, ellers mindre tegn på slid.

Tema

Art and Antiques

Få foretaget en gratis vurdering!

Tema

Art and Antiques

Antal besøg: 2.092