3352093. JÓZSEF BATO (1888-1966). Portræt af en dame.
József Bato (1888-1966), Portræt af en dame, 1917, signeret og dateret, signeret igen på bagsiden og nummereret '28', ca. 72,5 x 61,5 cm, med ramme ca. 88 x 76 cm
Den jødisk-ungarske maler József Bató tilhørte Nagybány-skolen. Fra 1907 til 1909 studerede han i Paris hos George Desvallières og Henri Matisse.
Nederst til venstre med let tab af farve, ellers mindre tegn på slid.