Louis Philippe Pendule, Frankrig, omkring 1830.

3324058. Louis Philippe Pendule, Frankrig, omkring 1830.

bronze, forgyldt. Rektangulær base på forreste svingede acanthusbladfødder, korresonerende med den tresidede basisapplikation over den brede rille. Kronet plasthest. Den runde, guilloché urskive med romerske indekser og firmanavn 'Dupont a Paris' i en smal ramme med en æggestokkfrise, flankeret af bladtatoveringer. Pendul med nøgleløft og halv times klokke. HxBxD: ca. 49 x 28 x 12 cm 'Dupont A Paris' og '2538' stemplet på printkortet.

Tegn på slid, forgyldning gnidt på steder, bagside mangler betræk.

Få foretaget en gratis vurdering!

Antal besøg: 554