3322384. JAN VERHOEVEN (1870-1941). Stilleben.
Jan Verhoeven (1870-1941), stilleben, olie på lærred, omkring 1940, signeret, ca. 60 x 74,5, med ramme ca. 70 x 84,5
Proveniens: Fischer Collection
Jan Verhoeven er stadig en af de få uopdagede pionerer inden for modernitet. Fra 1900 boede han i Paris og opretholdt kontakter med vigtige kunstnere som Piet Mondrian, Kees van Dongen og Henri Matisse. Han var en del af Fauves-gruppen. Hans ikke-ekspressionistiske værker findes sjældent på markedet og stammer fra omkring 1940, hvor han allerede var blevet fokus for nationalsocialisterne som en 'degenereret kunstner'.