JAN VERHOEVEN (1870-1941). Stilleben.

3322384. JAN VERHOEVEN (1870-1941). Stilleben.

Jan Verhoeven (1870-1941), stilleben, olie på lærred, omkring 1940, signeret, ca. 60 x 74,5, med ramme ca. 70 x 84,5

Proveniens: Fischer Collection

Jan Verhoeven er stadig en af de få uopdagede pionerer inden for modernitet. Fra 1900 boede han i Paris og opretholdt kontakter med vigtige kunstnere som Piet Mondrian, Kees van Dongen og Henri Matisse. Han var en del af Fauves-gruppen. Hans ikke-ekspressionistiske værker findes sjældent på markedet og stammer fra omkring 1940, hvor han allerede var blevet fokus for nationalsocialisterne som en 'degenereret kunstner'.

Delvist retoucheret, lette tegn på slid.

Få foretaget en gratis vurdering!

Antal besøg: 919