MUNK, ZIMMERMANN, ALFRED.

MUNK, ZIMMERMANN, ALFRED.
3314906. MUNK, ZIMMERMANN, ALFRED.

Olie på lærred signeret nederst til højre af A. Zimmermann, sandsynligvis Alfred Zimmermann dt. Maler og ætser (*1854 München til †1910 druknet i Gstadt am Chiemsee), fra 1872 studeret på Akademiet i München, 1874 tur til Paris, blev operasanger, fra 1888 arbejdede primært som landskabsmaler, illustrator for bladet Die Jugend, venskab med Wilhelm Trübner og Wilhelm Leibl, kilde Internet, portræt halvt stykke munk siddende ved bordet med god vin og bog, ca. 30,5 x 40,5 cm, i shellakramme med gylden dekorationsstrimmel ca. 46 x 56 cm.

Godt bevaret.

Få foretaget en gratis vurdering!

Godt bevaret.

Antal besøg: 572