Royal Observer Corps medaljegruppering, Royal Observer Corps Medal (OBS OFF B.H. WATSON), med miniature, i udstedelsesæske, sammen med ROC og 6 Group Lapel Badges, pin back rank insignier og navneskilt og en Royal Observer Corps officeruniform, officershætte med Queens kronebærke og forgyldt broderet hattemærke, tunika med ROC-kravemærker, anodiseret aluminium Queens kroneknapper overalt, ranginsignier til en observatørkommandør ved manchetterne, bånd til ROC-medaljen til venstre bryst, mærkemærke på inderlommen til 'Moss Bros. Covent Garden', ingen størrelsesetiketter, omtrentlige mål, tunika skulder til skulder 47 cm, armhule til manchet 48,5 cm, buksetalje 92 cm, indersiden af benet 82 cm og en ROC Officers Mess Dress -jakke og vest med ROC-kravemærker og ranginsignier for en observatørkommandør til manchetterne, fotografi af Brian Watson i uniform, varerne tilhørte observatørkommandør Brian Watson, der tjente som kommandant for 6 Group, Royal Observer Corps, i Norwich, Norfolk, under den kolde krig i 1980'erne, og hvem er forfatteren af publikationen 'Some Kind of Club, A History of No.6 Group ROC Norwich', udgivet af D.J Associates, Salhouse, Norwich, 1984, direkte fra familien.
God overordnet stand, ingen snor, revner eller revner, der mangler en tunikaknap foran.