3286396. Biedermeier sybord, birk, ca. 1830.
Birk på finér af nåletræ blandt andet træ. Koniske, let svingende firkantede ben
Den brede rammeboks med en simpel skuffe på forsiden. Deri ruminddelinger i varierende størrelser. HxBxD: 76,5 x 54 x 44 cm.
PROVENIENS: Fra boet efter Siegfried Lenz (1926 i Lyck, Østpreussen - 2014 i Hamborg) - en af de vigtigste forfattere af tysk efterkrigs- og samtidslitteratur.
Tegn på alder, tab af finer, nogle gange på kanten af brættet falmede træoverflader og med vandkanter, pletter, lejlighedsvis tab af træ, gnidning og skrammer.