Biedermeier sybord, birk, ca. 1830.

3286396. Biedermeier sybord, birk, ca. 1830.

Birk på finér af nåletræ blandt andet træ. Koniske, let svingende firkantede ben
Den brede rammeboks med en simpel skuffe på forsiden. Deri ruminddelinger i varierende størrelser. HxBxD: 76,5 x 54 x 44 cm.

PROVENIENS: Fra boet efter Siegfried Lenz (1926 i Lyck, Østpreussen - 2014 i Hamborg) - en af ​​de vigtigste forfattere af tysk efterkrigs- og samtidslitteratur.

Tegn på alder, tab af finer, nogle gange på kanten af brættet falmede træoverflader og med vandkanter, pletter, lejlighedsvis tab af træ, gnidning og skrammer.

Få foretaget en gratis vurdering!

Antal besøg: 278