Barok kommode, Brunswick, 18. Jh.

3286392. Barok kommode, Brunswick, 18. Jh.

Valnød og valnød korn fineret på nåletræ/messing. Lige, fire-skuffers krop med buet front, over en profileret ramme, på pressede kuglefødder. Tilsvarende, let fremspringende dækplade. Altomfattende finerede fyldninger. Jernkasselåse. HxBxD: ca. 84x115x62 cm.
PROVENIENS: Fra boet efter Siegfried Lenz (1926 i Lyck, Østpreussen - 2014 i Hamborg) - en af ​​de vigtigste forfattere af tysk efterkrigs- og samtidslitteratur.

Alderstegn, spændingsrevner i de smalle sider. Delvise finerfejl og reparationer, ridsemærker og afslag.
Ingen nøgle tilgængelig.

Få foretaget en gratis vurdering!

Ingen nøgle tilgængelig.

Antal besøg: 565