INGELMAN OG ISRAELSON (3).

INGELMAN OG ISRAELSON (3).
3279420. INGELMAN OG ISRAELSON (3).

INGELMAN, GEORG GABRIEL. Walda bald-eksperiment af G. G.Ingelman, Stockholm, ved W. F.Dalman, 1843.
8:o. 183 x 115 mm. (2), III, (1 blank, 2), 5-279 s. Sort moderne halvfransk bånd med guldforet ryg, grønne paperbacks og marmorerede snit. Frontdæksel repareret. Lag plettet svg-fugtstribe på de første 4 blade.

ISRAELSSON, JOSEPH (resp.) /CELSIUS, OLOF (pres.). Schediasma historico-genealogicum, som hvide, svenske reginae tvivlede på dette sted indtil jul. Diss. Stockholm, (1748.
4:o. 183 x 144 mm. (8), 18 s. 1 indsat gravering. Taget ud af båndet. Let fugtplet de første 8 s. Et par korrektioner med blæk.

ISRAELSSON, JOSEPH. Med kirkehyrder i Kongl. Riddare-Holmen, den ærede og højt begavede Herr doct. Abraham Petterssons omstridende død den 23. maj 1763. Stockholm, ved Pet. Hesselberg, U. åh. Taget af bånd, løst i moderne marmoreret bindemiddel med titeletiket lavet af sort læder og kuglelomme.

Inalles 3 skrifter. Josef Israelsson (1713-1772) optræder som en figur i Fredmans Songs of Bellman, der skildrer ham i temmelig ynkelige vendinger.

Proveniens: Clas Ifvarsson (1941-2012), administrerende direktør og administrerende direktør i Stockholm Stadshus AB. Tidligere administrerende direktør for et par virksomheder i Stockholm by og i en periode aktiv i kommunalpolitik. Hans imponerende samling af bøger bestod for det meste af svensk litteratur fra det 17. til det 19. århundrede, men også mange andre vigtige værker med vægt på Sverige. Ifvarsson var meget interesseret i kulturhistorie og også en dedikeret og kyndig samler, hvilket afspejlede sig i hans omfattende bibliotek.

Se beskrivelse!

Få foretaget en gratis vurdering!

Se beskrivelse!

Antal besøg: 193