FIOL, Axel Rundström, Stockholm, 1906.

322504. FIOL, Axel Rundström, Stockholm, 1906.

Axel Rundström var grosserer og violinmager. Den 20. juni 1908 blev der afholdt spillekonkurrence uden for Mora. Drivkraften bag konkurrencen var blandt andre Anders Zorn. Til konkurrencen donerede Axel Rundström en violin som førstepræmie, derefter til en værdi af 300 SEK. Vinderen af violinkonkurrencen blev Hjort Anders Olsson fra Bingsjö. Violinen, der sælges her, er mærket Mora 19 20/6 08.

Samlet længde ca 60 cm Ifølge oplysninger fra sælger, købt på auktion i Jönköping, fra ejendom i Huskvarna.

Slitage, ridser og mærker, mindre stødmærker.

Få foretaget en gratis vurdering!

Antal besøg: 4.106