MIGUEL BERROCAL (1933-2006). Alexandre.

3221656. MIGUEL BERROCAL (1933-2006). Alexandre.

Miguel Berrocal (1933-2006), Alexandre Opus 113, 40-delt bronze, 1969-76, på undersiden af basen med stemplet underskrift og nummerering, eksemplar 436/1000, ca. 13,5 x 7 x 3,5 cm (højde x bredde x dybde).

Medfølger: Medfølgende bog med samlevejledning og påtryk, nummereret 436/1000, samt nøgle og handsker, i papkasse ca. 11x26x21,5 cm.

Berrocal studerede i Madrid, efterfulgt af ophold i Paris og Rom, indtil han slog sig ned i Verona. Han opnåede international anerkendelse med sine demonterbare skulpturer. Hans værker blev blandt andet vist på documenta III i Kassel og vises nu i internationale samlinger, herunder Museum of Modern Art, New York.

Skulptur med mindre brugsspor. Æske med brugsspor.

Få foretaget en gratis vurdering!

Antal besøg: 672