IRMA YOURSTONE. Vaser, 3 stk, eget atelier, signeret.

3218885. IRMA YOURSTONE. Vaser, 3 stk, eget atelier, signeret.

Glaseret fajance i gråtoner. Højde 6/9/31 cm.

Irma Yourstone er faldet i skyggen af sin mere velopdragne storesøster Ilse Claesson Roempke, som var keramiker på Rörstrand og tekstilkunstner. Irma var også på Rörstrand, men startede sin egen virksomhed i 1942 sammen med sin mand Henry Yourstone, først i Huddinge, derefter i Halmstad fra 1959. Ved siden af en stor mængde utilitaristisk og dekorativ keramik for at holde forretningen i gang, skabte hun fin keramik i et dæmpet designsprog med glasurer i jordfarver. /MP.

Mindre slitage.

Tema

Ceramics from the collection of Magnus Palm

Få foretaget en gratis vurdering!

Mindre slitage.

Tema

Antal besøg: 927