3171802. Barok kommode, Tyskland, omkring 1760.
Valnødfineret på nåletræ med båndindlæg af forskellige træsorter. De passivt krøllede sider på små bunioner. Der er tre skuffer på den flerbuede front. Tilsvarende, let fremspringende dækplade med kontrasterende kant. Krøllet båndværk struktureret på overfladen med en central skal. Alle omkranset finérpaneler i en bredbåndsramme og vedlagte nøglemærker. Centrallåsemekanisme (fungerer ikke længere). Messingbeslag. HxBxD: ca. 85 x 117 x 65 cm.
tegn på alder, falmede træoverflader, mindre reparationer, pletter i skufferne og på dækpladen, spor af gamle ormskader, delvise defekter.