3164058. MOSER, KURT 1925 - 1984. Kvinde nøgen.
Bronze, patineret brun. Ung kvinde knælende, højre ben forlænget tilbage. Monogrammet og støberimærke: Guss Strehle. Højde 33 x 59 cm
Certifikat fra kunstnerenken med oplysninger om titel og udgavenummerering tilgængelig.
Den tyske billedhugger og maler Kurt Moser (1926 Regensburg — 1982 München).