313421. kiste, almindelig mand, dateret 1878.
Buet låg. Skjulte rum både i låg og i venstre side.
Længde 79 bredde 42 højde 52,5 cm.
Slitage, tab af maling, senere maling, revner, en del af smedeværket mangler. Senere anfald. Renoveret, suppleret.
Nøgler mangler.