KERAMIK, 7 dele, inklusive Carl Harry Stålhane og Gunnar Nylund, Rörstrand.

312698. KERAMIK, 7 dele, inklusive Carl Harry Stålhane og Gunnar Nylund, Rörstrand.

Bladformet fad, Olof Larsson, Laholms keramik, længde ca 31,5 cm.
Sort fad, "Mangania", Lillemor Mannerheim, Gefle, længde ca 31 cm.
Blå skål, "Granola", Gunnar Nylund, Rörstrand, diameter ca 16,5 cm.
Sort vase, Carl-Harry Stålhande, Rörstrand, højde ca 29 cm.
Vase, mærket SH/HS (?), højde ca 15 cm.
Skål, utydeligt signeret, højde ca 15,5 cm Dobbelt tekande, Gunnar Nylund, Rörstrand, højde ca 21 cm.

Slitage, mærker, revner, fabrikationsfejl, Kantstødt, reparation, delvis 2a sortering.

Få foretaget en gratis vurdering!

Antal besøg: 1.844