KARL LAGASSE. En dollar til Gud, vi stoler på.

3077818. KARL LAGASSE. En dollar til Gud, vi stoler på.

Karl Lagasse (f. 1981), One Dollar in God we Trust, aluminium, 2023, signeret på bagsiden, vedlagt et certifikat fra kunstneren, her dateret og nummereret „55/91" og på bagsiden med stemplet „Christian Ferrari, officiel ekspert Karl Lagasse“, ca. 16,4 x 39 cm

Lagasse kommer fra en familie af kunstnere og voksede op i Paris, hvor han skabte sine første kunstværker som teenager og var en del af graffitiscenen på Paris Metro. Han begyndte snart at indarbejde collager i sit arbejde, efterfulgt af adskillige udstillinger i Paris og Bruxelles. I 2009 var han en af de mest berømte billedhuggere under 30 år og er i dag primært kendt for sine 'One Dollar' skulpturer.

Næppe mærkbar gnidning.

Få foretaget en gratis vurdering!

Næppe mærkbar gnidning.

Antal besøg: 757