CHARLES & RAY EAMES, kontorstol Softpad EA219 til Vitra.
3042520. CHARLES & RAY EAMES, kontorstol Softpad EA219 til Vitra.
Model: EA 219, høj ryg. Udkast: 1969. Fremstillingsår: Slutningen af 1990'erne Udgave med sort læderbetræk og forkromet aluminiumsramme. Roterbar 5-stjernet base på hjul, højdejusterbar og med vippefunktion. Mærket med etiket.
ca. H 103,5-116 cm x B 58 cm x SH 49,5-62 cm.
Vippe med små dele erstattet af Vitra i 2018 og gastrykfjeder i 2013.
Fremstår med brugsspor, brud i læderet på sædet. Slid på ryglænets kanter. Ridser i forkromningen af et armlæn.
Arbejdede med katalogisering. Der gives ikke funktionsgaranti.