Hans Schmidt (1877-1958), Adlerhorst, olie på pap, signeret, ca. 52 x 62 cm, med ramme ca. 61x71 cm.
I slutningen af 1800-tallet nød værker af dyremalere som den Berlin-fødte kunstner Hans Schmidt stor popularitet. Schmidt nød at lave studier af vilde dyr i Berlin Zoo, han studerede småvildt, husdyr og fugle i naturen. Han udviklede en særlig følelse for gengivelse af sollys og farver.