HANS SCHMIDT (1877-1958). Ørnerede.

3042028. HANS SCHMIDT (1877-1958). Ørnerede.

Hans Schmidt (1877-1958), Adlerhorst, olie på pap, signeret, ca. 52 x 62 cm, med ramme ca. 61x71 cm.

I slutningen af ​​1800-tallet nød værker af dyremalere som den Berlin-fødte kunstner Hans Schmidt stor popularitet. Schmidt nød at lave studier af vilde dyr i Berlin Zoo, han studerede småvildt, husdyr og fugle i naturen. Han udviklede en særlig følelse for gengivelse af sollys og farver.

Lidt brugsspor.

Tema

King of the Skies

Få foretaget en gratis vurdering!

Lidt brugsspor.

Tema

King of the Skies

Antal besøg: 1.877