OLIVER BEVAN (GEB. 1941). La puissance de vagues.

3037542. OLIVER BEVAN (GEB. 1941). La puissance de vagues.

Oliver Bevan (født 1941), La puissance de vagues, olie på lærred, signeret og betitlet på bagsiden, ca. 46x55 cm.

Bevan studerede ved Royal Art College, London 1960-64, samtidig med Ron Kitaj, David Hockney og Patrick Caulfield. Pop Art blev den dominerende form for kunstnerisk udtryk, Bevan udstillede også først som 'OP Artist' og i 1974 deltog han i 'Kinetic Art Exhibition' på London Arts Gallery. Den dag i dag udstiller han jævnligt i England og Frankrig. Siden 2001 har Bevan bor og arbejder i Uzès, Frankrig.

Lidt brugsspor.

Få foretaget en gratis vurdering!

Lidt brugsspor.

Antal besøg: 302