3030588. Schrank, Tyskland, 19. århundrede.
Nåltræ, brun glaseret. Bred rammekasse med buede, afskårne fødder. Den meget rektangulære krop med en bred dør og en rillet gavlkrans. HxBxD: ca. 164 x 105 x 47 cm.
Tegn på slid, nogle steder spor af gamle ormskader, undertiden mindre træfejl, spændingsrevner, gnidning og skrammer. Pletter.