ANTON MELBYE (1818-1875). Sejlskib om natten.

3013229. ANTON MELBYE (1818-1875). Sejlskib om natten.

Anton Melbye (1818-1875), Sejlskib om natten, olie på panel, 1859, signeret nederst til venstre, dateret på bagsiden, ca. 18,3 x 14 cm, med ramme ca. 28 x 23,7 cm.

dansk marinemaler. Melbye gik på Det Kongelige Danske Kunstakademi, rejste til Marokko og boede skiftevis i Danmark, Hamborg og Paris. Hans værker kan findes i Glyptothek og Hirschsprung Samling, København, Nationalmuseet, Stockholm og kunstgallerierne i Hamborg og Bremen.

Lidt mørklagte, små gamle retoucheringer. Stel med brugsspor.

Tema

Art & Antiques

Få foretaget en gratis vurdering!

Tema

Art & Antiques

Antal besøg: 1.423