Pendel med kviksølvpendul, Frankrig, omkring 1900.

3009123. Pendel med kviksølvpendul, Frankrig, omkring 1900.

Alabast/messing/glas med facetslebet. Rektangulær bundplade på fire runde, profilerede fødder. Rektangulær krop glaseret på fire sider med to døre. Emaljeret urskive med arabiske indekser, indvendig med omgivende feston. Pendelbevægelse med nøgleoptræk og halvtimes slag på gong. HxBxD: 29,5 x 16 x 11,5 cm.

Fremstår med brugsspor, to fødder brækket af, men til stede, nøgle mangler. Delvise ridsemærker og afslag.

Få foretaget en gratis vurdering!

Antal besøg: 1.042