2984135. PETER WITT (GEB. 1966). Sylt Hede.
Peter Witt (f. 1966), Sylter Heide, olie på lærred, signeret, ca. 50 x 70 cm, med ramme ca. 64x83 cm.
I 1980'erne begyndte Peter Witt at male med en spatel og fandt mest sine motiver ved de nordtyske kyster. Siden 1991 har han udstillet sine værker årligt på Sild og i 1994 åbnede han sit eget galleri sammen med Stefan Dobritz i porthuset til Gut Hasselburg. I dag driver Witt og Dobritz et galleri i Westerland på Sild.