ARTHUR ILLIES (1870-1952/53). Landskab.

2964107. ARTHUR ILLIES (1870-1952/53). Landskab.

Arthur Illies (1870-1952/53), landskab, olie på pap, del af maleri med brændemærker, ca. 63 x 75 cm, indrammet bag glas ca. 81,7x91 cm.

PROVENIENS: Fra kunstnerens ejendom, en del af et oliemaleri, der blev reddet fra kunstnerens atelierbrand i det gamle stormagasin, Lüneburg i 1959.

Ikke kontrolleret uden for rammen. Marginer er uregelmæssigt tabt rundt omkring, med brændemærker rundt om kanterne, brunede. Stel med brugsspor.

Få foretaget en gratis vurdering!

Antal besøg: 512