Kommode, teaktræ, 1950'erne/60'erne.

2942636. Kommode, teaktræ, 1950'erne/60'erne.

4 skuffer. Længde 70 cm. Dybde 38 cm. Højde 81 cm.

Møbler af teaktræ fra 1950'erne og 1960'erne er kendt for sit ikoniske design og høje kvalitet. Denne periode betragtes som en guldalder for skandinavisk møbeldesign, og teaktræ blev et populært materialevalg til møbelproduktion i denne tid.

Skandinavisk design er en designæstetik og filosofi, der stammer fra de nordiske lande, herunder Sverige, Danmark, Norge og Finland. Den opstod i det 20. århundrede som en reaktion mod den tunge og dekorative stil, der dominerede dengang og søgte at skabe funktionelle og æstetisk tiltalende genstande, der var tilgængelige for folket.

Funktionalitet er et centralt princip i skandinavisk design. Møblerne og genstandene er nedstrippede og enkle i designet med rene linjer og få dekorative detaljer. Dette skaber en følelse af ro og harmoni i rummet og giver plads til, at brugeren kan skabe sin egen personlige stil og præg.

Brugsslitage, enkelte finerskader.

Få foretaget en gratis vurdering!

Antal besøg: 1.381