Højde (inkl. håndtag) 8,5 cm. Højde på glasflaske (inkl. låg) 5 cm. Sandsynligvis Bøhmen.
Brugsslitage, skader, revner/dråber, glasprop mangler til flaske, 1 flaske mangler.