RUSTIK SPISEBORD, muligvis Spanien, barokstil, 20. århundrede.

2901862. RUSTIK SPISEBORD, muligvis Spanien, barokstil, 20. århundrede.

Længde 200 cm. Bredde 89 cm. Højde 75 cm.

Spanske borde med jernbårer er en type møbel, der er karakteristisk for spansk design og tradition. Disse borde blev traditionelt lavet under barokken i Spanien, som strakte sig fra slutningen af ​​det 16. århundrede til begyndelsen af ​​det 18. århundrede. I løbet af denne tid var Spanien en af ​​de førende kræfter inden for kunst, arkitektur og design i Europa.

Bordene er kendetegnet ved deres robuste konstruktion og brugen af ​​dekorative jernstrukturer. Normalt udført i en imponerende størrelse, blev de ofte brugt i paladser, palæer og vigtige offentlige steder og var forbeholdt de velhavende og den kongelige elite.

Auktionsbordet er af senere fabrikation.

Brugsslitage, mærker.

Få foretaget en gratis vurdering!

Brugsslitage, mærker.

Antal besøg: 905