290079. SEVIS DELE, ca 101 dele, porcelæn, Königl. pr. Tettau, Tyskland, 20. århundrede.
Bestående af: 11 bordtallerkener, 11 middagstallerkener, 12 dybe tallerkener, 11 tallerkner, 12 tekopper med underkopper, 12 kaffekopper med underkopper, 10 mokkakopper med underkopper, 2 skåle, 2+2+1+1 underkopper, kaffekande , tekande, mokkakande, 1+ 1+1 sukkerskåle med låg, 1+1 flødekande, tandstikker/tændstikholder, 4 mindre fade, 2 lysestager.
Slitage, Kantstødt, ridser.