NIKOLAUS STÖRTENBECKER (1940-2022). ældre busk.

2887328. NIKOLAUS STÖRTENBECKER (1940-2022). ældre busk.

Nikolaus Störtenbecker (1940-2022), hyldebærbusk, olie på lærred, 1992, monogram og dateret nederst til højre, ca. 80 x 90 cm, med ramme ca. 91 x 100,5 cm.

Störtenbecker studerede ved kunstuniversitetet i Hamborg. Han var medstifter af kunstnergruppen ZEBRA og medlem af de nordtyske realisters malerforening, hvis billedopfattelse er baseret på det 19. århundredes tradition for realisme og pleinairisme.

Ramme med mindre gnidninger.

Få foretaget en gratis vurdering!

Ramme med mindre gnidninger.

Antal besøg: 636