2887328. NIKOLAUS STÖRTENBECKER (1940-2022). ældre busk.
Nikolaus Störtenbecker (1940-2022), hyldebærbusk, olie på lærred, 1992, monogram og dateret nederst til højre, ca. 80 x 90 cm, med ramme ca. 91 x 100,5 cm.
Störtenbecker studerede ved kunstuniversitetet i Hamborg. Han var medstifter af kunstnergruppen ZEBRA og medlem af de nordtyske realisters malerforening, hvis billedopfattelse er baseret på det 19. århundredes tradition for realisme og pleinairisme.