Nikolaus Störtenbecker (1940-2022), Røllike, olie på lærred, 1992, signeret og dateret nederst til højre, ca. 40 x 40 cm, med ramme ca. 48,3 x 47,8 cm.
Störtenbecker studerede ved kunstuniversitetet i Hamborg. Han var medstifter af kunstnergruppen ZEBRA og medlem af de nordtyske realisters malerforening, hvis billedopfattelse er baseret på det 19. århundredes tradition for realisme og pleinairisme.