NIKOLAUS STÖRTENBECKER (1940-2022). røllike.

2883526. NIKOLAUS STÖRTENBECKER (1940-2022). røllike.

Nikolaus Störtenbecker (1940-2022), Røllike, olie på lærred, 1992, signeret og dateret nederst til højre, ca. 40 x 40 cm, med ramme ca. 48,3 x 47,8 cm.

Störtenbecker studerede ved kunstuniversitetet i Hamborg. Han var medstifter af kunstnergruppen ZEBRA og medlem af de nordtyske realisters malerforening, hvis billedopfattelse er baseret på det 19. århundredes tradition for realisme og pleinairisme.

Stel med små brugsspor.

Få foretaget en gratis vurdering!

Stel med små brugsspor.

Antal besøg: 660