ROMERSK LERKAR, formentlig 100-200 e.Kr.

2882084. ROMERSK LERKAR, formentlig 100-200 e.Kr.

Uglaseret, ægformet form. Højde 35,5 cm.
Herkomst: Familien Bergius og Sanderholm i deres forskellige hjem og i arv siden 1800-tallet ifølge medfølgende dokument dateret 1966.

Slitage, reparationer og mindre huller.

Få foretaget en gratis vurdering!

Antal besøg: 635