Højde 78 cm. Ø 38 cm.
I løbet af det 18. og 19. århundrede blev støbejernsovne meget populære i Europa og Nordamerika. De blev meget brugt til opvarmning af boliger og til madlavning, og deres robuste konstruktion gjorde dem langtidsholdbare og holdbare. Ovnenes design og udsmykning blev også mere og mere dekorativ og fulgte tidens mode og æstetik.
Kockums Jernverk var en kendt svensk industrivirksomhed, der var aktiv på forskellige områder, herunder fremstilling af støbejernsovne. Virksomheden blev grundlagt af Wilhelm Kockum i 1823 i Malmø og kom til at spille en væsentlig rolle i svensk industrihistorie.
Kockums produktion af støbejernsovne begyndte i 1800-tallet og fortsatte frem til 1960'erne. Ovne var et vigtigt produkt for virksomheden, og deres fremstilling var baseret på støbning af højkvalitets støbejern. Brændeovnene var kendt for deres holdbarhed og gode varmetilbageholdelse, og de blev populære både i Sverige og internationalt.
Brugsslitage, ikke fuldt serviceret. Der mangler et glaspanel.
Højde 78 cm. Ø 38 cm.