2873294. IVAN IVANOVICH BONDAR (GEB. 1944). Mekanikken.
Ivan Ivanovich Bondar (f. 1944), Die Mechaniker, 1979, olie på lærred, signeret og dateret nederst til højre, nummereret på bagsiden, med en smal studiestrimmel ca. 132x192 cm.
PROVENIENS: Privat samling Italien Bondar kommer fra en landsby i Cherkasy-regionen og studerede i Odessa og Kiev. Han er en velkendt repræsentant for Kievs malerskole og har været medlem af Ukraines National Union of Artists siden 1985. Hans værker er i mange ukrainske museer og internationale samlinger.