2860876. Louis Seize canapé, Frankrig, omkring 1850/60.
Træramme, forgyldt og bronzeret på kridtbaggrund, udskårne dekorationer. Fuldpolstret sædestel og ryg i rektangulær form med afrundede smalle sider på tilspidsede, riflede ben. Udskæring i form af krydsbånd, akantusblade og kronende rosenblade. Tekstilbetræk i rødt med granatæblemønster i guld. HxShxBxD: ca. 100x46x136x50 cm.
Alderstegn, forgyldning afhugget stedvis, gnidet og afhugget. Små defekter.