284804. BED, Alvar Aalto for Svenska AB Artek, Hedemora, efter sigende designet til MIT Boston, omkring midten af det 20. århundrede.
Proveniens: Ernst Sundh, civilingeniør og medstifter af Arteks produktion i Hedemora.
Længde ca. 201, bredde ca. 83, endehøjde ca. 64,5 cm.
Slitage, mærker, ridser. pletter, mindre revner, buler.