4 krus, 5 skåle i forskellige størrelser Ø 12-25 cm og underkop Ø 20 cm.
Alfredo Häberli er en argentinsk-schweizisk industriel designer og designer født i 1964 i Buenos Aires, Argentina. Häberli blev uddannet på Höhere Schule für Gestaltung i Zürich og studerede senere på Art Center College of Design i Schweiz. Efter at have arbejdet med blandt andre den berømte designer George Sowden grundlagde han i 1991 sin egen tegnestue, Alfredo Häberli Design Development, i Zürich.
Häberli har samarbejdet med en række internationalt anerkendte brands inden for møbel- og indretningsbranchen, herunder Vitra, Moroso, Camper, Iittala og Kvadrat. Alfredo Häberli begyndte sit samarbejde med Iittala i 1990'erne. Han har designet adskillige fremragende produkter til virksomheden, og hans arbejde har været med til at styrke Iittalas brandidentitet.
Brugsslitage, en af de større skåle med enkelte ridser.