284489. LÆNESTOL, Alvar Aalto, Svenska AB Artek, Hedemora, omkring midten af det 20. århundrede.
Proveniens: Ernst Sundh, civilingeniør og medstifter af Arteks produktion i Hedemora.
Højde ca 96 cm.
Slitage, pletter, mærker, ridser, revner. Senere påklædning.