En ægte antik victoriansk ring prydet med 5 graduerede gammelslebne diamanter på i alt ca. 0,60 ct i 18k gult guld.
Denne ring har håndskårne rullemønstre og er over 120 år gammel. Den leveres med en vintage "L Reich & Sons" gaveæske.
Diamanterne i alt 0,60 karat ca. De har en ca. farve og klarhed af IJ, god SI. De er kloset i et afgangsarrangement.
Denne ring er testet som 18k gult guld og stemplet "18CT".
EU-ringstørrelse: 56. UK ringstørrelse: P. Ring: 3,3g. Æske: 7,6 g.
Samlet vægt: 10,9 gram.
Antik, victoriansk. Brugt. godt.