FOOD SERVICE, 36 dele, porcelæn, "Pigg", Uppsala - Ekeby, Gefle, anden halvdel af det 20. århundrede.
282054. FOOD SERVICE, 36 dele, porcelæn, "Pigg", Uppsala - Ekeby, Gefle, anden halvdel af det 20. århundrede.
Modellen "Pigg" under produktion i årene 1953-69.
11 tallerkener, diameter 23,5 cm.
9 stk tallerkener, diameter ca. 21 cm.
5 tønder, diameter 19 cm.
5 dybe tallerkener, diameter 19 cm.
3 serveringsfade, længde 23 - 28,5 cm.
2 serveringsskåle, 23 - 25,5 cm.
1 dyb tallerken i trekantet form, diameter 17 cm.
Brugsslitage, pletter, misfarvninger, krakeleringer, enkelte Kantstødt.
5 tønder, diameter 19 cm.