MASSE KUNST, 5 dele, Albert Sæt , Sjöbo.

280751. MASSE KUNST, 5 dele, Albert Sæt , Sjöbo.

Albert Elfstrand (1904-1987), Sjöbo.
1 tønde, glaseret i grønt og brunt, dekor af stiliserede blade. Monogram signeret på bagsiden. Diameter 39 cm.
2 stk krukke, blå glaseret, højde 8 cm. Monogram signeret.
1 vase, glaseret i gul, grøn og blå. Højde 10 cm. Monogram signeret.
1 lille skål, gulglaseret med brun dekoration, diameter 6,5 cm, højde 4 cm.

Kantstødt Rejection Glasurtab på alle dele Brugsslitage.

Få foretaget en gratis vurdering!

Antal besøg: 4.433